CategoriesPropolis

Sıvı Propolis Ekstraktı

İlk kez Antik Yunan’da keşfedilmiş sıvı propolis ekstraktı doğal bir antibiyotiktir. Kelime kökeni de yunancadan gelen propolis arılar için kovanlarını savunmalarını sağlayan duvar gibidir. Ayrıca içeriğindeki mineraller sayesinde doğal antibiyotik görevi görür ve sizi hastalıklara karşı korur. Propolis yapısı gereği kahverengimsi görüntüsü olan ve içinden 300’e yakın mineral bulundurmaktadır. Sıvı propolis ekstraktı ise propolisin sıvı bazlı çözülmüş en sağlıklı halidir.

 

Propolis Nedir?

 

Arılar, çiçeklerin ve tomurcukları filizlerini korumak üzere ürettiği salgı olan propolisi alarak peteklerini korumak için ördüğü duvardır. Arılar hem kovanlarını hijyenik hale getirmek hem de korumak adına bu reçine kıvamındaki salgıları ağızlarında nemlendirerek kullanırlar. Bal arıları sayesinde propolis ortaya çıkmış ve sağladığı faydalarla insanlara şifa olmuştur. Propolis hem alkol bazlı çözülür hem de sıvı bazlı olarak çözülmektedir.

 

Ham propolis kovandan toplandığı haline denilmektedir. Ham propolisin içeriği de kaynağına göre değişkenlik gösterse de genelde yüzde 50 reçine, yüzde 30 mum, 10 aroması güçlü yağlardan ve kalan kısımda diğer bileşenlerden oluşmaktadır.

 

Sıvı Propolis Ekstraktı Etkileri

 

Sıvı propolis ekstraktı insan vücudunda yer alan bakteri ve virüsleri yok ederek insanların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılabilen sıvı propolis ekstraktı ile günlük antioksidan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tabiki bunu yaparken birtakım hususlara dikkat etmeli ve sıvı propolis ekstraktı ölçülü kullanmanız gerekir.

 

 • Eğer yüksek dozda sıvı propolis ekstraktı kullanırsanız midenize zarar verebilirsiniz,
 • Aynı zamanda alkol ile kullanırsanız da mide bulantısı ve kusma şikayetiniz oluşur,
 • Hamilelerin, emzirenlerin ve solunum sıkıntısı olan kişilerin sıvı propolis ekstraktı kullanmadan önce doktora başvurması gerekir,
 • Uzun süreli sıvı propolis ekstraktı hassas ciltlerde kızarıklık ve kaşıntı, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir,
 • Ameliyat olacak kişilerin sıvı propolis ekstraktı kullanımını, ameliyattan 2 hafta önce kesmeleri gerekir. Çünkü sıvı propolis ekstraktı içinde bulunan bir bileşen kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmektedir.

 

Sıvı Propolis Ekstraktı Faydaları ve HPV Virüsündeki Etkileri

 

Arılar sayesinde günümüze kadar gelen doğal antibiyotik birçok derde deva oluyor. Sıvı propolis ekstraktı faydaları her hastalıkta şifa olarak kendini göstermektedir. Doğru kullanılması gereken sıvı propolis ekstraktı faydaları ve HPV virüsündeki etkisi oldukça fazladır. Bilindiği üzere HPV virüsü hem kadınlarda hem de erkeklerde genital bölgelerde oluşan siğil hastalıklardan biridir. Oldukça ciddi sonuçlar doğuran HPV virüsüne karşı sıvı propolis ekstraktı oldukça faydalıdır. Peki her derde deva olan sıvı propolis ekstraktı faydaları nelerdir?

 

 • Kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona oldukça iyi gelir,
 • İçinde bulunan antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini destekler,
 • Önemli yanık tedavilerinde yaraların iyileşmesine yardımcı olur,
 • Mide ülseri gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır,
 • Astım ve bronşit gibi üst solunum rahatsızlıklarından koruyucu etkisi vardır,
 • Cilt kanseri, meme kanseri, gırtlak kanseri, kolon kanseri, karaciğer kanseri, mesane kanseri ve yumurtalık kanseri gibi rahatsızlıklar savaşır. Sıvı propolis ekstraktı kanseri önleyici etkileri de bilinmektedir.

 

Yapılan incelemelerde özellikle kadınlarda en çok görülen kanser türü rahim kanserine neden olan HPV virüsüne karşı propolisin büyük yok etme etkisi görülmüştür. İçeriğinde bulunan antioksidan ve antiviral sayesinde HPV virüsüne karşı yok edici ve sağlığı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

 

Sıvı Propolis Ekstraktı Kullanımı

 

Sıvı propolis ekstraktı kullanımı konusunda birkaç neden bulunmaktadır. Genelde boğaz ağrısı olan kişiler, kanser tedavisi gören kişilerin ilaçlardan kaynaklı oluşan ağız yaraları için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen sıvı propolis ekstraktı suda çözünmesi zahmetli olduğu için sıvı damla formunda kullanılmaktadır. Peki sıvı propolis ekstraktı günlük yaşamın içine entegre ederek nasıl kullanabiliriz?

 

 • Sıvı propolis ekstraktı önerilen doz miktarında su, ekmek, meyve, yoğurt, bal gibi gıdalara damlatılarak kullanılmaktadır.
 • Eğer boğaz rahatsızlığı için kullanmak istiyorsanız sıvı propolis ekstraktı ile gargara yaparak kullanabilirsiniz.

 

Su Bazlı Propolis ve Alkol Bazlı Propolis Arasındaki Farklar

 

Dünya’da genelde propolis alkol ile çözülmektedir. Ancak bunun da doğurduğu bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu yüzden artık yeni nesil sıvı propolisler su bazlı olarak çözülmektedir. İnsan sağlığına daha faydalı hale gelen su bazlı propolis ile alkol bazlı propolis arasındaki farklar nelerdir?

 

 • Eğer propolisi alkol ile çözerseniz içeriğinde bulunan önemli asitlerin ph değeri bazik özellikli olur. Bu yüzden propolisin etkisi ortadan kalkar.
 • Eğer propolisi su bazlı çözerseniz içinde bulunan asit ve fenoller korunarak daha etkin hale gelir.
 • Ayrıca alkol bazlı propolis çocuklar için pek uygun olmazken, su bazlı propolis çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılmaktadır.