CategoriesGenel

Siğil Nedir? Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Siğil bir çeşit deri hastalığıdır. Viral olan bir enfeksiyondur. Vücudumuzun çeşitli yerlerinde görülebilir.
Deri tabakasının üzerinde bulunan hücrelerin olağandan daha fazla keratin üretmesinden kaynaklanmaktadır. Normalden fazla çoğalan hücreler siğillerin meydana gelmesine neden olur.

Siğil, HPV virüsünün neden olduğu iyi huylu olarak tabir edilen cilt oluşumlarıdır. Çocuk yaş grubunda ve ergenlik çağındaki gençlerde daha sık rastlanmaktadır. Siğiller zararsız olmalarına rağmen büyüdüğünde acı verir ve estetik olarak rahatsız bir görüntüye neden olmaktadırlar. Siğiller, bulunduğu bölgede ağrıya neden olmakla beraber kaşıntı ve kızarık ta yapmaktadırlar.

Siğillerin Görünüşleri Nasıl Olur?

Siğiller çoğunlukla el ve ayaklarda görülmektedir. Bunun yanı sıra genital bölgede ve anal bölgede bile çıkabilmektedir. Siğil ilk olarak küçücük bir siyah nokta biçiminde belirir. Dikkatli bakılmadığı zaman siğil olduğu anlaşılamaz. Zamanla olgunlaşır ve büyür. Dıştan bakıldığında yumuşak bir doku gibi görünür. Ancak siğillerin görünümü bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Siğiller yavaş yavaş büyür ve büyüdüklerinde acı verirler.

Siğil Tedavisi

Siğil virüsü için, günümüzde tam anlamıyla netice verecek bir tedavi yöntemi henüz keşfedilmemiştir. Doktorlar tarafından önerilen merhem ve losyonlar ile var olan siğil oluşumu nokta haline gelecek derecede söndürülebilmektedir. Siğil oluşumu tekrarlama olasılığı yüksek bir cilt hastalığıdır. Doktor tavsiyesi üzerine kullanılan ilaç tedavisinin ardından siğiller, uyku haline geçer. Vücudun bağışıklığı düştüğü zaman ise yeniden uyanır ve siğil oluşumu yeniden görülür. Yetmişten fazla çeşidi bulunan siğillerin başka bir tedavi yöntemi yoktur.

Siğillerin tedavisinde en fazla tercih edilen yöntem doğal merhem kullanımıdır. Bu ürünler arasında yer alan Hpvgent krem, kısa zamanda sonuç veren bir üründür. Doğal bitki özleri ve yağlardan elde edilen formül sayesinde siğiller, en kısa zamanda iyileşmekte ve sönmektedir.

Siğilin Bulaşma Riski

siğil bulaşıcı mı sorusu herkesin merak ettiği bir konudur. Vücut bağışıklığının düştüğü durumlarda görülen siğil oluşumları kişiden kişiye temas yolu ile bulaşabilmektedir.  Siğiller, deri enfeksiyonu olduğu için direkt temas edildiğinde ve ya eşyalar yoluyla da bulaşabildiği bilinmektedir. Vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilen siğiller temas sonrasında kısa zamanda bulaşabilir. Bu nedenle siğil oluşumu sürecinde hijyen oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir