CategoriesSiğil

SİĞİL MEVCUTKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Eğer siğil varsa ;

Onlardan kurtulmaya çalışın. Mevcut çeşitli öz bakım ilaçları vardır. Siğillerinizi tedavi ederek onları başkalarına yaymaktan kurtulabilirsiniz.

Cildinizi sağlam tutun. Virüsün vücuda girme olasılığı daha yüksek olduğundan, cildin kesildiği veya açıldığı bölgelerde siğillerin görülme olasılığı daha yüksektir. Yaraları temiz ve kapalı tutun.

Ayaklarınızı kapatın. Ağrılı plantar siğiller halka açık havuzlar, SPA , hamam ve duş gibi yerlere yayılabilir. Kendinizi korumak için halka açık yerlerde uygun ayakkabılar giyin.

Prezervatif kullan. Genital siğiller  genellikle her zaman cinsel ilişkiden kaynaklanır. Prezervatifler HPV’den korunmayı garanti etmez, ancak siğile neden olan virüsün bulaşmasını azalttığı bilinmektedir.

Ve yapmayın:

Siğiller bulaşıcıdır. Siğilleri temiz ve kapalı tutun. Plantar siğilleriniz varsa uygun ayakkabılar giydiğinizden emin olun.

 Eğer siğilleri kaşıyarak kırarsanız, parmaklarınızı viral bir fosseptik havuzuna sürüyorsunuz ve diğer insanları riske atıyorsunuz demektir. Bu davranış aynı zamanda cildi tahriş edebilir, ağrıya neden olabilir veya enfeksiyon olasılığını artırabilir.