CategoriesSiğil

SİĞİL ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Yaygın Siğiller

  • Genellikle el ve ayak parmaklarında görülen fakat başka yerlerde de görünülebilen bulaş riskinin en yüksek olduğu siğil türüdür. Boyutları mercimek tanesi küçüklüğünden bezelye tanesi büyüklüğüne göre değişir. Genellikle grimsi kahverengi olan küçük sert bir yumrudur. Renkleri beyaz , ten rengi , pembe ve gri olabilirler.

Plantar Siğiller

  • Plantar siğiller genellikle ayak tabanın da görülen ve büyüyen siğil türüdür. Genellikle bezelye tanesi büyüklüğünde olan bu siğiller ten rengi , pembeden koyu kahverengiye kadar değişken renkler de olabilir. Plantar siğiller çok rahatsız edici ve yürümeyi zorlaştıran acılı bir siğil türüdür.

Düz Siğiller

  • Düz siğillerin genellikle yüzde görülür ancak başka yerlerde de görünebilir. Boyutları oldukça küçük ve düz pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. Renkleri pembe kahverengi veya hafif sarı olabilirler.

İpliksi Siğiller

  • İpliksi siğiller genellikle ağız ve burun çevresinde bazen de boynunuzda veya çenenizin altında büyürler. Genellikle ten rengindedirler. Parmak benzeri şekle sahip olan bu siğiller genellikle küçük boyutlarda görülmektedir.

Genital ( Kondiloma ) Siğiller

  • Kondiloma siğiller genital bölge ve makat bölgesinde ortaya çıkan siğillerdir. Genellikle cinsel yönle bulaşmaktadır. Küçük yumrular veya büyümeler olarak görülebilirler.