CategoriesGenital Siğil

Genital Siğiller Hakkında Detaylı Bilgiler

GENİTAL SİĞİLLER HANGİ BÖLGELER DE OLUR?

Kadınlarda genital siğiller vulvada, vajinanın duvarlarında, dış üreme organları ile anüs arasındaki bölgede, anal kanalda ve servikste gelişebilir.
Erkeklerde penisin ucunda veya gövdesinde, skrotumda veya anüste meydana gelebilir.

GENİTAL SİĞİLLERİN BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI NELERDİR?

Genital bölgenizde küçük, ten rengi, kahverengi veya pembe şişlikler
Birbirine yakın birkaç siğilin neden olduğu karnabahar benzeri bir şekil
Genital bölgenizde kaşıntı veya rahatsızlık
İlişki ile kanama
Genital siğiller görünmeyecek kadar küçük ve düz olabilir. Bununla birlikte, nadiren, bağışıklık sistemi baskılanmış bir kişide genital siğiller büyük kümeler halinde çoğalabilir.

HPV ENFEKSİYONU KOMPLİKASYONLARI  NELERDİR?

Kanser. Rahim ağzı kanseri, genital HPV enfeksiyonu ile yakından bağlantılıdır. Bazı HPV türleri ayrıca vulva, anüs, penis ve ağız ve boğaz kanserleri ile ilişkilidir.

HPV enfeksiyonu her zaman kansere yol açmaz, ancak kadınların, özellikle de yüksek riskli HPV türleri ile enfekte olanlar için düzenli Pap testleri yaptırması önemlidir.

GENİTAL SİĞİLLER GENELLİKLE  NE ZAMAN ÇIKAR?

Genital siğilleri olan biriyle cinsel ilişkiye girdikten sonra ortaya çıkması birkaç hafta, aylar ve hatta yıllar alabilir. Bu yüzden HPV enfeksiyonuna ne zaman neden olduğunuzu veya bunu size kimin geçirdiğini bilmek çok zor.

Virüsü kapabilir ve asla siğillere yakalanmayabilirsiniz, böylece enfekte olabilirsiniz ve herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Bazı insanlar sadece bir kez siğil alır ve sonra onları bir daha asla almaz. Bazı kişilerde birden fazla siğil gelişir (tekrarlayan).

AŞI OLUN..!!

HPV’nin daha ciddi formlarına karşı koruma sağlamak için geliştirilen HPV aşısı, genital siğilleri de önleyebilir. Aşı, gelecekte genital siğiller geliştirmeyeceğinizi garanti etmez, ancak riskinizi azaltacaktır. Sevişmeye başlamadan önce aşı olmak en iyisidir.

GENİTAL SİĞİLLER VE HAMİLELİK

Hamile kadınların doğum sırasında bebeklerine genital siğil bulaştırması mümkündür, ancak bu nadirdir. Hamileyseniz ve genital siğiliniz olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Mevcut tedavilerin tümü hamile kadınlar için uygun olmadığından, hangi tedavinin kullanılacağı konusunda size tavsiyede bulunabileceklerdir. Doğal kremler ile hamilelik öncesi tedavisi mümkündür.

GENİTAL SİĞİLLER AĞRILI MIDIR?

Genital siğiller genellikle ağrılı değildir, ancak siğil bölgesinde kaşıntı, hassasiyet veya yanma ile ilişkili olabilirler.

GENİTAL SİĞİLLER İÇİN KULUÇKA DÖNEMİ NEDİR?

HPV’ye maruz kalma veya enfeksiyon ile genital siğillerin gelişimi arasındaki süre çok değişkendir. Enfeksiyona yakalananların çoğunda herhangi bir belirti olmadığı ve siğil gelişmediği için enfeksiyondan sonra siğillerin ne zaman ortaya çıkacağını belirlemek mümkün değildir. Siğiller, enfeksiyonun ortaya çıkmasından günler, aylar ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir.

GENİTAL SİĞİLLER ve HPV ENFEKSİYONU İÇİN AŞI VAR MI?

Genital siğiller ve servikal ve anogenital karsinomların gelişimi ile ilişkili yaygın HPV tiplerine karşı bir aşı mevcuttur.

Bu aşı (Gardasil 9), 9 ila 45 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde kullanılmak üzere FDA onayı almıştır.
9 HPV tipine karşı bağışıklık kazandırır: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58.
Bu aşının (Gardasil) önceki bir versiyonu, dört yaygın HPV tipine (6, 11, 16 ve 18) yönelikti.
Cervarix olarak bilinen HPV tip 16 ve 18’e yönelik bir başka aşı, 10 ila 15 yaş arası kadınlarda kullanılmak üzere onaylandı, ancak düşük talep nedeniyle 2016 yılında piyasadan çekildi.

GENİTAL SİĞİLLER İÇİN TEDAVİ VÜCUTTA Kİ HPV’Yİ İYİLEŞTİRİR Mİ?

Hiçbir tedavi genital siğilleri veya HPV enfeksiyonunu iyileştirmez. Tek tedavi, virüsün neden olduğu lezyonların giderilmesidir. Ne yazık ki, siğillerin ortadan kaldırılması bile virüsün yayılmasını engellemez ve genital siğiller sıklıkla tekrar eder. Bu yüzden kaynaklı siğilleri tedavi ederken bir yandan bağışıklığınızı güçlendirmeniz gereklidir.

GENİTAL SİĞİLLER TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Bazı kişilerde genital siğiller aylar ila birkaç yıl içinde kendiliğinden kaybolabilir.
Diğer durumlarda, kaldırılmazlarsa kalıcı olabilirler ve büyüyüp kümeler oluşturabilirler.
Gözle görülür siğiller tedavi edilmez ise sizden başkasına bulaşabilir. Büyüyebilir, çoğalabilir ve kötü huylu hpv virüsüne çevirebilir.

GENİTAL SİĞİLLERİ TEŞHİS  ETMEK İÇİN  BİR  TEST VAR MI?

Pap smear kanserin öncüsü olabilecek enfekte anormal hücreleri belirlediğinden, bazen Pap smear üzerinde görülen değişikliklerden HPV’den şüphelenilebilir. HPV enfeksiyonu, Pap smear ile tanınan rahim ağzında kanser öncesi değişikliklere yol açabilir. Bir kadında anormal Pap smear varsa, daha gelişmiş testler yapılabilir. HPV ayrıca biyopside de görülebilir (örneğin, bir genital siğilden veya rahim ağzından).

HPV VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

HPV virüsünün cinsel yollardan başka nasıl yayıldığı net değildir. Kendinizi dış cinsel organlardaki siğillerden almak için enfeksiyonlu maddelerin bölgeye temas etmesinden kaçınılmalı ve epilasyon malzemeleri birlikte kullanılmamalıdır. Prezervatif kullanmak rahim ağzını koruyabilir ancak Dış genital bölgeyi koruyamaz. Cinsel yolla bulaşmayanlar arasında balmumu salonlarında sterilize edilmemiş ağda malzemeleri, genital bölgede kullanılan tıraş bıçakları, dövme ve delici malzemeler, hijyenik olmayan tuvaletler sayılabilir.

HPV TEDAVİSİ

Tedaviler genital siğilleri giderebilir, ancak geri dönebilirler.

Onlara neden olan enfeksiyonun tedavisi yoktur, ancak vücut zamanla enfeksiyonu temizleyebilir. Bağışıklığınızı güçlendirmek önemlidir.

Kremler ve losyonlar zamanla siğilleri ortadan kaldırabilir ve bunları çıkarmak için çeşitli prosedürler vardır.

Kişiler ellerindeki veya ayaklardaki siğilleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış tedavileri cinsel organlarına uygulamamalıdır.

 

GENİTAL SİĞİLLER İÇİN TEDAVİLER

Topikal ilaç tedavisi: Bir kişi, birkaç hafta boyunca ve birkaç gün boyunca siğillere krem ​​veya sıvı uygular. Daha çok kısa sürede etki alınabilen tedavi yöntemidir.
Kriyoterapi: Bir sağlık uzmanı bölgeye sıvı nitrojen uygular ve siğillerin etrafında kabarcıkların oluşmasına neden olur ve sonunda bazen birkaç seanstan sonra düşer. Acılı ve ağrılı bir işlemdir.
Elektrokoter: Lokal anestezi uygulandıktan sonra, bir sağlık uzmanı siğili çıkarmak için bir elektrik akımı kullanır.
Lazer tedavisi: Bir sağlık uzmanı, siğilleri yoğun bir ışık ışınıyla giderir.
Cerrahi: Bir cerrah siğilleri gidermeden önce kişiye lokal anestezi uygulanır.

Tedaviler ağrılı değildir, ancak birkaç gün boyunca ağrı veya tahrişe neden olabilir ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar yardımcı olabilir.
Tedavilerin işe yaraması haftalar veya aylar alabilir. Bazı insanlar için tedaviler işe yaramaz. Diğerleri siğillerin geri döndüğünü görebilir.

Cinsel olarak aktif kişiler, genital siğil gelişme riskini çeşitli şekillerde azaltabilir.

Prezervatif gibi bariyer koruması kullanmak riski azaltır ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

HPV aşısı yaptırmak, bir kişinin genital siğillere veya kansere neden olabilenler de dahil olmak üzere belirli virüs türlerine yakalanmasını önleyebilir. Yetkililer bu aşının 45 yaşına kadar olan kişilerde kullanılmasını onayladı.

Cinsel olarak aktif kişilerin, bir kişinin HPV’ye sahip olduklarını bilmeden – genital siğiller olmadan – bulaşabileceğini akılda tutmaları önemlidir.

Genital siğiller Normal siğiller ile karıştırılmamalıdır.

Genital siğiller, vücudunuzun başka yerlerinde bulabileceğiniz siğillerden farklıdır. Bu nedenle, elinizde veya ayağınızda bulunan bir siğil ile kendinize (veya partnerinize) dokunarak genital siğillere yakalanamazsınız.