CategoriesBlog

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğil, daha çok cinsel birleşme sonrasında görülen bir tür enfeksiyondur. Yaygın bir enfeksiyon türü olarak karşımıza çıkan siğil kol, el haricinde genital bölgede de çıkmaktadır. Ciltte HPV bulunan biriyle cinsel birleşme yapıldığı zaman genital bölgede siğil meydana gelmektedir. Korumasız cinsel ilişkilerde yaygın olarak görülmektedir.

Genital bölgede meydana gelen siğiller, kimi zaman kendi kendine kaybolma durumu söz konusudur. Fakat kendi kendine atılmış olsa bile bu tam manasıyla kaybolmuş demek değildir. Bunun  için mutlaka doktorunuzdan yardım almanız gerekecektir.

Genital Siğil Neden Oluyor?

Cinsel yollarla genital bölgede enfeksiyon kapma durumu oluşabilmektedir. Enfeksiyonlar siğil diyebileceğimiz durumu ortaya çıkarabilmektedir. Kimi HPV türlerinin kansere dönüşebilen yüksek riskleri bulunmaktadır. Daha düşük risk taşıyan türleri ise daha çok vajina, anüs ve penis gibi yerlerde belirebilmektedir. HPV’den kaynaklı olan siğiller kendiliğinden geçmeyeceğinden dolayı mutlaka tedavi altına alınması gerekmektedir. Genital siğil neden olur sorusuna karşılık olarak verebileceğimiz en doğru yanıt bu şekilde olacaktır. Siğiller tekli veya birden fazla şekilde görülebilmektedir. Üstelik açık ve koyu renkli olmak üzere farklı farklı görünümlere sahiptir. Genital siğillerin erken teşhis edilmesi, risk faktörlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Öyle ki tedavinin daha istenen bir düzeyde sürdürülmesini sağlamış olacaktır.  Tedavi edilmediği zaman hem sayıca artış göstermeye başlayacak hem de bulaşma durumu söz konusu olacaktır.

Genital Siğil Kimlerde Görülür?

Genital siğiller hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir durumdur. HPV virüsleri bulaştığı zaman uzun süre belirti vermediği durumlar olabilir. Kadınlarda daha çok 20-24 yaş arasında daha yaygın şekilde görülürken erkeklerde ise daha çok 25-29 yaşlarında görülmektedir. HPV iyi huylu olanları direkt olarak siğil olarak çıkacaktır. Kötü huylu olanları ise kansere dönüştürme durumunda kalacaktır.

Genital Siğil Kremi Kullananlar 

Genital bölgesinde siğil çıktığı zaman ameliyatsız bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlamakta mümkündür. Genital siğil kremi, yaygın olmayan ve sayıca az olan siğillerin giderilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Genital bölgenize süreceğiniz krem, siğillerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Genital siğil kremi kullananlar, siğilin günden güne yok olmasından bir hayli memnun kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir