CategoriesBlog

Genital Siğil (Hpv / Vajina Siğil) Tedavi Edilebilir Mi?

Genital bölgede oluşan, genellikle pembe veya kahverengi şişlikler biçiminde beliren bir siğil çeşidi olan bu siğil, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilmektedir. Pembe ya da kahverengi şişlik şeklinde görülebilen vajinal siğil zaman zaman karnabahar biçiminde de meydana gelebilmektedir.

Kadınlarda vajina siğil genital bölgesinde ya da anüs bölgesinde oluşabilmektedir. Erkeklerde de penis ucunda, çevresinde veya anüs bölgesinde meydana gelebilmektedir.

Genital Siğil (HPV) Bulaşıcı mıdır?

Genital siğil yani HPV, geçici bir cilt lezyonudur. Bu lezyonun kişi genital ve anüste farklı bölgelere yayılmasını sağlayabileceği gibi başkalarına da bulaşması söz konusudur. Bu virüsten korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz, tabii ki sonrasında aşı olmanız da koruyucu etken faktörlerden olacaktır.

Bir cilt lezyonu olan vajina (genital) siğilin başkalarına bulaşması; cinsel yolla, ortak havlu, giysi kullanımı ya da hijyenik olması gereken aletlerin (Tıraş bıçağı, jilet vb.) ortak kullanımı ile gerçekleşebilmektedir. Bunların yanı sıra hijyen kurallarına uygun biçimde kullanılmayan ağda malzemelerinden dolayı, hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanımından sonra da meydana gelebilmektedirler.

Genital (Vajina) Siğil Ağrı Yapar mı?

Genellikle cinsel ilişki ile tensel temasın daha fazla olduğu durumlarda bulaşan genital siğil, ağrı yapmaz. Fakat bulunduğu bölgede zaman zaman kaşıntı ve de hassasiyet olabilir. Siğilin olduğu bölgede yanma hissinin yaşanması da mümkündür.

Genital Siğiller Tedavi Edilebilir mi?

Genital siğiller için farklı tedavi yöntemler uygulanabilir. Bu da bu siğillerin tedavi edileceği anlamına gelmektedir. Uzman doktor kontrolünden sonra karar verilecek olan tedavi protokolüyle en doğru siğil tedavi yöntemi kararı verilebilmektedir. Hafif bir lezyon söz konusu olduğunda genital siğil kremi doğal bir yöntem olarak tedavi de kullanılabildiği gibi, kriyoterapi, elektrokoter, lazer ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse:

– İlaç/krem tedavisi: Birkaç hafta boyunca, haftanın belli günlerinde siğillere krem sürülür.

– Kriyoterapi: Sağlık uzmanı tarafından bölgeye sıvı nitrojen uygulanan tedavi yöntemidir.

– Elektrokoter: Lokal anestezi ile uygulanan bu yöntemde; siğilin çıkartılması için sağlık uzmanı tarafından bir elektrik akımı kullanılır.

– Lazer: Yoğun bir ışın uygulamasıyla siğillerin yok edilmesi için uygulanır.

– Cerrahi tedavi: Siğillerin olduğu bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra siğillerin çıkartılması için gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir