CategoriesBağışıklık

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Bağışıklık sistemi her daim güçlü olmalıdır. Hastalıklardan korunmanın en temel yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Birkaç önemli adımda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz mümkün oluyor.
Bağışıklık sistemi, enfeksiyonla mücadele eden özel organlar, hücreler ve kimyasallardan (mikroplar) oluşur. Bağışıklık sisteminin ana parçaları şunlardır: beyaz kan hücreleri, antikorlar, tamamlayıcı sistem, lenfatik sistem, dalak, timus ve kemik iliği. Bunlar bağışıklık sisteminizin aktif olarak enfeksiyonla savaşan kısımlarıdır.
İlk savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektedir. Genel sağlıklı yaşam yönergelerini izlemek, bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve bunlar gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

1- Su İçin
Su, vücudumuz olmazsa olmazı. Beyinde %85, kanda %80, kaslarda ise %70 oranında su bulunuyor. Suyun faydaları ise saymakla bitmiyor. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de %45 azaltıyor. Gün boyunca terleme, nefes verme, idrar yapma nedeniyle yaklaşık 10 bardak su kaybedildiğini kanıtlanmıştır. Günde 8 bardaktan fazla su içmek gerekiyor ve suyun faydalarını şöyle sıralanıyor: Herkesin günde 8 bardak su içmesi gerekiyor. Normal koşullarda günde 2000 kalori harcarız. Yaktığımız her 15 kaloriye karşılık sindirim yoluyla ve metabolizma kanalıyla bir yemek kaşığı su kaybederiz. Bu da ortalama olarak günde 8 bardak suyun yerini tutar. Günlük faaliyetimiz yüzünden kaybettiğimiz suyu böylece geri almış oluruz.
Bol su içmek bağışıklık sisteminizin canlı kalmasını sağlar. Suyun çözücü özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin kuvveti de artacaktır.

2- Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketin
C vitamini vücudun bağışıklığını yüksek oranda arttırır. Kış aylarında tüketilen besinlerde bol miktarda bulunan C vitamini sağlığımız açısından oldukça yararlı bir vitamindir.

3- Kötü Alışkanlıklarınıza Veda Edin
Alkol, sigara, kafein, işlenmiş gıdalar, paketlenmiş olan besinler bağışıklık sistemi için uzun vadede büyük tehdit oluştururlar.
4- Düzenli Bir Uykunuz Olsun
Uyku yoksunluğu: Yeterince uyku almamak, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesini ve enfeksiyonla savaşmak için daha fazla sitokin üretmesini önler. Bu, bir kişinin hastalıktan kurtulmanın daha uzun sürebileceği ve kronik hastalık riskinin arttığı anlamına gelebilir.
Düzensiz uyku vücut direncini kötü yönde etkiler. Uykusuz kalmak, vücudun temel aktivitelerini yerine getirmesinin önüne büyük ölçüde set çekmektedir.
5- Hava Kirliliği de Bağışıklık Sistemini Tehdit Ediyor
Hava kirliliği ve havanın kuruması birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Böyle ortamlarda virüsler daha da artar. Böyle havalarda ağzınız yerine burnunuzdan nefes almayı tercih etmelisiniz, bu şekilde daha doğru nefes almış olacaksınız.
6- Çinko Takviyesi Her Daim Önemli
En çok taze meyve ve sebzelerde bulunan çinko, bağışıklık güçlendirme açısından fazlası ile önemlidir. Kestane, ceviz, bezelye, fındık gibi besin değeri yüksek yiyecekleri sık sık tüketmelisiniz.
7- İstediğinize Göre Antibiyotik Kullanmayın
Antibiyotiği gereksiz bir şekilde her hastalık için almamalısınız. Bu oldukça zararlıdır. Sanılanın aksine bağışıklık sistemini kuvvetlendirmez aksine güçsüz bir hale getirir. Bir antibiyotiği gereksiz şekilde kullanacak olursanız vücudunuzda farklı tür birçok mikrop gelişim gösterebilir.
8- Tedaviler Ne Olursa Olsun İhmal Edilmemeli
Bir hastalığınız varsa da yoksa da en ufak bir şikayetiniz olduğunda bir hekime başvurmalısınız. Aksi takdirde ciddi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Sonuçta erken teşhis her zaman fazlası ile önemli bir durum olmuştur diyebiliriz.
9-Protein Tüketimini Asla Es Geçmemelisiniz
Hayvansal gıdalarda bulunmakta olan protein, bağışıklık sisteminizi yüksek oranda kuvvetlendirir. Et, yumurta, süt her zaman tüketilmesi gerekmekte olan önemli besinler arasında yer alır. Bu besin kaynaklarını yeterli miktarda tükettiğiniz sürece bağışık sisteminiz güç kazanacaktır. Ama burada da önemli olan nokta mümkün oldukça endüstriyel et ve ürünlerini değil doğal ürünleri tüketmeniz gerekmekte. Yoksa fayda sağlamak yerine daha fazla zarar verebilecektir.
10- Stresten Uzak Durun.
Hepimizin yaşamında dönem dönem ne yazık ki strese rastlanıyor. Bazı durumlar karşısında dingin kalamayarak stres yapabiliyoruz. Tüm hastalıkların en büyük dostu bildiğiniz üzere strestir. Bağışıklık sistemine de zarar veren stres, hayatımızdan uzak tutmamız gereken bir durumdur.
Stres, bağışıklık sisteminin direncini büyük ölçüde düşüren bir faktördür. Kış aylarında soğuk algınlığı etrafı sarar. Stres, bağışıklık sisteminin direncini azaltır ve soğuk algınlığı ile savaşamamaya başlarız. Bu da kendimizi yorgun ve halsiz hissetmemize yol açar. Yavaş yavaş her hastalığa açık hale geliriz. Stresten uzak durmalı, dengeli olan bir hayat sürmelisiniz. Aksi takdirde stres, bağışıklık sisteminizin düşmanı olarak hiç vakit kaybetmeden devreye girecektir.
Stresten uzak durmak adına yoga yapabilirsiniz, spora başlayabilirsiniz, hobiler edinebilirsiniz. Bu şekilde stresten uzak durmuş ve daha sağlıklı bir hayata adım atmış olursunuz.